لایت باکس

بک لایت یا لایت باکس نوعی تابلو تبلیغاتی است که اثر چاپی درقالبی ازچوب، آلومینیوم، پلکسی گلاس، کامپوزیت و … ارائه میشود.

در چاپ بک لایت میتوان از روشنایی جهت نمایش اثر چاپی استفاده کرد. استفاده از تابلو لایت باکس های تبلیغاتی روشی مناسب جهت معرفی برند و نام تجاری محصولات میباشد. همانطور که از نام بک لایت مشخص است بک لایت به معنای پشت روشن است که جنس ترانسپرت داشته ومنبع نور به پشت آن می تابد.

منبع نور بک لایت می تواند یک لامپ کم مصرف یا لامپ های ال ای دی و… باشد. تابش نور به چاپ بک لایت منجر به زیبایی تابلو شده و اثر بیشتری در مخاطب می گزارد. چاپ بک لایت در پرینترهای دیجیتال نظیر لیزری وجوهری صورت میگیرد.

نوع چاپ بک لایت از لحاظ جنس متریال چاپی، کیفیت و ضخامت می تواند متفاوت باشد. با چاپ تصاویر رنگی با کیفیت و استفاده مناسب از نور تابلو تبلیغاتی مناسبی بدست می آید که در طول روز هم زیبایی خاصی را بوجود می آورد. بک لایت بایستی مقاوم بوده و در مقابل آب و رطوبت استحکام لازم را داشته باشند. روش چاپ بک لایت می تواند انواع مختلفی باشد ولی چاپ جوهرافشان و لیزری و چاپ اسکرین از مرسوم ترین روش های چاپ بک لایت محسوب میشود.

انواع بک لایت:

  • بک لایت دیواری
  • بک لایت ایستاده وآویز
  • گردان
  • کریستالی
  • بک لایت ال ای دی ( LED)
  • لایت باکس آویز دو طرفه

کاربرد بک لایت:

بک لایت را می توان در مراکز خرید استفاده کرد به عنوان مثال در رستوران ها بسیار تاثیرگزار بوده و اثر زیادی بر مشتری میگزارد. پزشکان و مهندسان نیز در دفاتر کار خود میتواند از بک لایت بهره ببرند. معرفی محصولات با بک لایت بخوبی صورت میگیرد. بک لایت ها به عنوان تابلوهای تبلیغاتی سازه مناسب برای تبلیغات بخصوص در غرفه های نمایشگاهی است. لایت باکس ها جهت دکوراسیون داخلی و زیباسازی محیط های طراحی شده توسط آرک دکور نیز کاربرد دارند.

تابلوهای بک لایت در ایستگاه اتوبوس ونقشه های راهنمای شهری گرفته تا مراکز خرید ، فرودگاه ها، رستوران ها، نمایشگاه هاو… کاربرد فراوان دارند. هزینه پایین چاپ بک لایت از علل محبوبیت این سازه تبلیغاتی شده است.

تفاوت چاپ انواع بک لایت:

همانطور که گفته شد بک لایت در مکان های مختلف کاربری داشته، بنابراین نیاز به چاپ بک لایت مختص به همین مکان ها می باشد و نوع و روش چاپ بک لایت متفاوت است. مثلا به عقیده و تجربه متخصصان آرک دکور بک لایت موجود در فرودگاه ها بایستی بین دو لایه ورق پلکسی گلاس چاپ شوند و یا در بک لایت روی سقف تاکسی ها تصویر باید نازک و شفاف باشد و روی ورقه پلکسی گلاس چسبانده شود.

از انواع چاپ بک لایت بر اساس جنس می توان چاپ کاغذی رادر نظر گرفت. نوع کاغذی نیازمند لمینت بوده و ورق پلکسی گلاس نیز لازم است. البته چاپ بک لایت کاغذی از دوام بالایی برخوردار نیست. نوع جنس دیگری که در چاپ بک لایت استفاده می شود فیلم وینیلی است که وینیل پلیمری بوده و انعطاف بالای داشته و مقاومت خوبی نیز در برابر شرایط محیطی دارد.

این ماده چسب دار بوده و به راحتی می توان از آن برای ساخت استفاده کرد. جدا شدن ساده متریال از محاسن این نوع میباشد. نوع دیگری از چاپ بک لایت، فیلم های پلی استری است که در بین دو لایه پلکسی گلاس قرار گرفته وحفاظت چاپ افزایش می یابد. استفاده لمینت نیز بر روی چاپ مرسوم است. البته دوام پلی استری نسبت به وینیلی کمتر است.

همه موارد فوق را می توان برای انتخاب نوع جنس جهت چاپ درنظر گرفت ولی فاکتور مهمی که بر انتخاب جنس موثر است هزینه نیز میباشد، بطوریکه شاید کاغذ کیفیت پایینی دارد ولی ازلحاظ هزینه ارزان ترین جنس چاپ را برخوردار است.

فناوری چاپ بک لایت به دوام چاپ و تعداد تصاویر بستگی دارد. به عنوان مثال اگر هدف چاپ تصاویر با دوام زیاد است چاپ اسکرین مناسب ترین چاپ است زیرا نوع جوهر چاپی در این نوع چاپ دارای کیفیت بالایی است. یا چاپ جوهری برای تابلوهای pop بسیار مناسب است.